sangara
21 اسفند 1401 - 10:09

توافق ایران و عربستان زلزله سیاسی و پایانی بر هژمونی آمریکا بود

مشاور عالی فرمانده کل قوا با اشاره به توافق اخیر ایران و عربستان تاکید کرد: توافق بین ایران و عربستان یک زلزله در حوزه سیاسی و پایانی بر هژمونی آمریکا در منطقه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سرلشکر سید رحیم صفوی مشاور عالی فرمانده کل قوا در مراسم افتتاح موزه هوانیروز ارتش طی سخنانی اظهار داشت: ما مدیون رشادت‌های رزمندگان و شهدای هوانیروز و ۴۸ هزار شهید ارتش جمهوری اسلامی هستیم.

وی افزود: هوانیروز از ابتدای انقلاب مظلومانه وارد میدان شد و قهرمانانه پیروز شد و رشادت‌های رزمندگان هوانیروز فراموش نشدنی است.

سردار صفوی تصریح کرد: امروز خیلی عظیمی از جوانان ما در دوران دفاع مقدس حضور نداشتند و آن ایام را به خاطر نمی‌آورند لذا لازم است تا شما با اجرای جهاد تبیین دستاوردها و زحماتی که برای دفاع و امنیت این کشور کشیده شده است را به جوانان بگویید.

مشاور فرمانده کل قوا ادامه داد: در شرایط فوق العاده پیچیده و سیال مسائل دفاعی امنیتی قرار گرفته‌ایم. انقلاب اسلامی در غرب آسیا و سلسله مراتب قدرت در جهان در گذار ژئوپلیتیکی است. آنچه در آینده در منطقه شاهد آن خواهیم بود از آنچه تا کنون گذشته است متفاوت خواهد بود و مهم آن است که با عقلانیت و سیاست به توافقی که بین ایران و عربستان صورت گرفته است نگاه کنیم.

وی ادامه داد: به نفع منطقه و طرفین توافق است که صداقت و عقلانیت را در دراز مدت مد نظر قرار دهند و به نظر من این توافق نامه به نفع دو کشور و منطقه غرب آسیا است و علیه هیچکدام از کشورهای منطقه نیست. البته طبیعی است که استکبار از این موضوع ناراحت باشد و کارشکنی کند.

سردار صفوی توافق میان ایران و عربستان را نشانه افول قدرت آمریکا دانست و عنوان کرد: دوران افول قدرت آمریکا و صهیونیست‌ها فرا رسیده است. نگاه به همسایگان و نگاه به شرق باعث افزایش وزن ژئوپلیتیکی ایران و گذار وضعیت مردم از شرایط فعلی خواهد شد.

وی اظهار داشت: ایران باید از این وضعیت تنش آمریکا م اروپا در اوکراین و تنش تایوان به عنوان یک فرصت نگاه کند و بر اساس منافع مشترک با چین و روسیه و تهدیدات مشترک آمریکا علیه سه کشور با یک استراتژی مشخص حرکت کند.

امیدواریم منطقه ما با این توافقنامه به شما امنیت و صلح پایدار حرکت کند. رهبر انقلاب از سال ۷۶ یک نگاه راهبردی به روابط ایران و عربستان داشتند و در رابطه با چین هم پیامی که رهبر انقلاب به رئیس جمهور چین فرستادند موجب شروع توافقنامه ۲۵ سال ایران و چین شد.

مشاور فرمانده کل قوا گفت: در مورد توافقنانه اخیر هم باید گفت که این توافقنامه یک زلزله در حوزه سیاسی و پایانی بر هژمونی آمریکا در منطقه بود و با این توافق دوران پسا آمریکا در منطقه خلیج فارس شروع شده است.

سردار صفوی تصریح کرد: چینی‌ها تصمیم دارند تا ۲۰۳۰ اقتصاد اول جهانی شوند و این توافقنامه بین ایران و عربستان با وساطت چین دومین ضربه بزرگ چین به آمریکا بود. عربستان بزرگترین منبع تأمین کننده نفت چین است و از طرف دیگر توافق راهبردی چین با ایران برای سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت‌های ما هم یک توافق بزرگ بود.

وی ادامه داد: چین با یک استراتژی مشخص حوزه ژئواکونومیک خود را از دریای چین به خلیج فارس گسترش داده است. به نظر می‌رسد در ادامه هم چین و روسیه کمک کنند تا عربستان هم عضو سازمان همکاری شانگهای شود. این پیوند می‌تواند در آینده به عنوان سدی در مقابل ناتو و قدرت نظامی غرب ایفای نقش کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1087698