sangara
05 فروردین 1402 - 10:18

نزدیک شدن عربستان به سوریه نشان‌دهنده مدیریت راهبردی ایران است

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت:نزدیکی کشورهای عربی مانند عربستان به سوریه نشان‌دهنده توانمندی و مدیریت راهبردی است که جمهوری اسلامی ایران در مقابل تروریست و داعش در منطقه اعمال کرده است.

سیدرضا صدر الحسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بهبود روابط کشورهای عربی بویژه عربستان با سوریه، اظهار داشت: پس از گذشت نزدیک به دوازده سال از مبارزه مردم، ارتش و نظام سیاسی سوریه با مجموعه وسیعی از تروریست‌های مورد حمایت نظام بین‌الملل به ویژه رژیم آمریکا و رژیم صهیونیستی که شاخص‌ترین آنها داعش بود، سوریه توانسته در یک حالت آرامش به مسائل توسعه و پیشرفت کشور خود برسد.

وی ادامه داد: درواقع آزمایش بزرگی که ملت سوریه به کمک همپیمانان‌شان در مبارزه با تروریست انجام دادند جایگاه ویژه ای را برای سوریه در جهان عرب ایجاد کرده است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه ایجاد جنگ و مشکلات در سوریه بدون طرح و برنامه و نقشه قبلی نبود، گفت: دشمنان در تلاش بودند تا سوریه بعنوان کشوری که در خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی است را از پا دربیاورند.

صدرالحسینی تاکید کرد: البته دشمنان اهداف دیگری از جمله تجزیه سوریه را هم پیگیری می‌کردند.

وی با بیان اینکه سوریه‌ای همیشه در مقابله با رژیم صهیونیست بعنوان خط مقدم شناخته می‌شد و سوابق مبارزاتی این کشور چه در حوزه مسائل جنگ سخت و چه در حوزه مبارزه با تفکر صهیونیسم از گذشته کاملاً مشهود بود، ادامه داد: با توجه به تحولات بزرگی که طی ۱۲ سال گذشته تاکنون به وقوع پیوست، سوریه توانست در بحث مبارزه با تروریسم بین‌الملل جایگاه ویژه ای را پیدا کند.

کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: بر این اساس از دو سال گذشته تلاش قابل توجه‌ای از جانب کشورهای اروپایی، آسیایی و به ویژه عربی بوجود آمد تا بتوانند خودشان را به نظام سیاسی سوریه و سپس به ملت سوریه نزدیک کنند.

صدر الحسینی گفت: نباید فراموش کنیم که کشور سوریه در اتحادیه عرب بعنوان یک کشور پیشرو شناخته می‌شد و از زمانی که متأسفانه آنرا اتحادیه عرب به دلیل مبارزه و مقابله با تروریست اخراج کردند؛ اتحادیه عرب جایگاه خودش را ازدست داده است.

وی با بیان اینکه نزدیک شدن کشورهای عربی به سوریه امتیازی برایشان محسوب می‌شود، افزود: کشورهای عربی درصدد رفع خلأ خودشان با یک کشور پیشرو در بحث مقابله با صهیونیست هستند.

کارشناس مسائل غرب آسیا یادآور شد: عربستان بعنوان کشوری که در این حوزه بعنوان پیش قراول تحریم سوریه و خارج کردن سفیر خودش از این کشور و همچنین همکاری با تروریست داشت، شناخته می‌شود بنابراین باید جزو گروه اولی باشد که خودش را به نظام سیاسی، ملت و مقاومت سوریه نزدیک می‌کند.

وی با اشاره به سفر وزیرخارجه عربستان به سوریه پس از عید فطر، تصریح کرد: این سفر سوریه می‌تواند شروعی برای ایجاد روابط مجدد سوریه و کشورهای عربی باشد.

کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور نیز شروعی برای ارتباط‌های بعدی خواهد بود.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: قطعاً سوریه در ارتباط با کشورهای عربی که خواهان برقراری روابط مجدد هستند، مصالح جهان اسلام و دوستان خودش از جمله ایران را فراموش نخواهد کرد.

وی ادامه داد: نزدیکی کشورهای عربی بویژه عربستان به سوریه نشاندهنده توانمندی، اقتدار و مدیریت راهبردی است که جمهوری اسلامی ایران در مقابل تروریست و داعش در منطقه اعمال کرده است.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بازگشت کشورهای عربی برای ایجاد روابط با سوریه تلویحاً نشاندهنده عذرخواهی آنها از سوریه است.

وی تصریح کرد: بنابراین ایران توانسته بدین شکل حرکتی را انجام دهد که برای سالیان سال در چشمان ملت‌های عربی جایگاه ویژه ای داشته باشد البته ممکن است آنها این موضوع را به زبان نیاورند اما اقدامات آنها نشاندهنده پشیمانی‌شان است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1108826